Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Tiskové zprávy
NWT Svět
Aktuality
Nabídka

Fotovoltaika

FAQ

Podívejte se na nejčastěji kladené otázky.

Poptávka

Vyplňte poptávkový formulář, rádi odpovíme na vaše dotazy nebo zpracujeme nezávaznou nabídku.

Klasický fotovoltaický systém s panely a měničem zapojeným do vnitřních rozvodů domu je tím nejjednodušším způsobem, jak snížit účty za elektrickou energii.

V současné době se stále více využívá akumulace do baterií. NWT má zkušenosti s řešením firem Fronius a SONY, které představily společný projekt v olbasti malých hybridních systémů pod názvem Fronius Energy Package.

První systémy tohoto druhu již jsou instalovány od léta 2015 i u našich zákazníků.

FroniusWinaco

Proč?

GaldaVeškerá elektrická energie u tohoto druhu elektráren pochází ze slunečního záření. Proto fotovoltaické elektrárny pracují v souladu s přírodou a snižují zátěž, které vytváří „špinavé“ konvenční zdroje. Starým mýtem je, že za svoji životnost vyrobí méně energie, než je potřeba pro jejich výstavbu. Ve skutečnosti je energie vložená do výroby panelů vrácena zhruba za jeden rok. Navíc životnost celého systému je při využití kvalitních komponent až 40 let.

Kde?

Všude tam, kde je stálá spotřeba elektrické energie. Typickým investorem do tohoto systému je majitel rodinného domu s elektrickým vytápěním, s dílnou či výrobou, která funguje přes den či majitel firmy, kde se přes den elektrická energie spotřebuje v klimatizacích, počítačích, na osvětlení nebo samozřejmě na výrobu ve strojích a technologiích. Heslem budoucnosti je energetická nezávislost. Fotovoltaika je nejjednodušším systémem, který k ní přispívá. Do budoucna jsou navíc běžné malé fotovoltaické elektrárny rozšířitelné o systém ukládaní do baterií.

Jak?

K přeměně slunečního záření na elektrickou energii dochází ve fotovoltaických panelech, které vyrábí stejnosměrný proud. Ten může být následně v invertoru přeměněn na střídavý (230/400V) a přiveden do zásuvky nebo rozvaděče v rámci objektu. Objekt pak primárně spotřebovává energii, která byla vyrobena v místním zdroji a z distribuční sítě se odebírá jen energie v případě, že místní zdroj nedostačuje.

Další možností je využít fotovoltaiku v ostrovním provozu pro napájení chat, karavanů a dalších objektů, kde není přípojka elektrické energie.

Klasická fotovoltaická elektrána (on-grid)

fve

Ať vlastníte jakýkoli objekt, kde je velká spotřeba elektrické energie přes den, je pro vás klasický fotovoltaický systém s panely a měničem zapojeným do vnitřních rozvodů domu tím nejjednodušším způsobem, jak snížit účty za elektrickou energii. Typickým investorem do tohoto systému je majitel rodinného domu s elektrickým vytápěním, s dílnou či výrobou, která funguje přes den či majitel firmy, kde se přes den elektrická energie spotřebuje v klimatizacích, počítačích, na osvětlení nebo samozřejmě na výrobu ve strojích a technologiích.

Čísla z praxe

Firma s NN přípojkou elektřiny, roční odběr 500 MWh NÁVRH ŘEŠENÍ: fotovoltaická elektrárna o výkonu 100 kWp, roční výroba 100 MWh. Investice cca 3 000 000 Kč (110 000 €), roční úspora na neodebrané elektřině cca 400 000 – 500 000 Kč (14 000 – 17 000 €). Byt nebo rodinný dům se spotřebou 3 MWh ročně.

NÁVRH ŘEŠENÍ: dva fotovoltaické panely s mikro střídači o špičkovém výkonu 500 Wp, roční výroba 500 kWh. Investice cca 28 000 Kč (1 000 €), roční úspora na neodebrané elektřině cca 2 500 – 3 000 Kč (100 – 120 €).

Fotovoltaické mikrosystémy – nejen na balkon

balkon

Současným trendem v oblasti úspory energií je pokrytí minimální spotřeby v domácnostech nebo bytech, například z obnovitelného zdroje energie. Týká se to zejména objektů, které nespadají do výše uvedené kategorie a spotřeba elektrické energie přes den je malá. V praxi se nainstaluje několik fotovoltaických panelů na střechu nebo balkon a následně se napojí do rozvodů domu. Tento systém je možné použít už od instalace jednoho panelu o výkonu 250 W a roční výrobě 250 kWh. Každý panel je vybaven samostatným mikrostřídačem. Předností je velmi jednoduchá montáž a možnost zapojení přímo do stávající zásuvky.

Akumulace (hybridní elektrárna)

Velká část stávajících fotovoltaických elektráren na rodinných domech řeší problém jak zužitkovat denní přebytky vyrobené energie. Řešení spočívá v rozšíření stávajícího systému o staniční baterie, díky nimž lze přes den vyrobenou a uloženou energii si spotřebovat večer či za špatného počasí. Začleněním takového systému se může rodinný dům či firma stát v ideálních podmínkách téměř soběstačnou jednotkou bez závislosti na okolní síti. Přestože je objekt stále na distribuční síť napojen, tak již slouží jen jako záloha.

Samotný způsob použití hybridních systémů v praxi lze rozdělit do dvou kategorií:

  1. zjednodušeně řečeno na systémy pro fandy a nadšence, kteří nepotřebují 100% garanci nepřetržitého provozu
  2. systémy, které jsou cenou i kvalitou o několik řádů výše a při správném vyprojektování dokáží zabezpečit dodávku energie bez přerušení za každého počasí. Nutno podotknout, že v geografickém pásmu České a Slovenské republiky je nutné tyto systémy, které v zemích s větším osvitem vystačí jen s fotovoltaickými panely, doplnit o jiný zdroj energie – nejčastěji malou větrnou turbínu či dieselagregát. Tyto dodatečné systémy lze integrovat do jednoho celku s fotovoltaikou.

Úprava stávají fotovoltaické elektrárny na hybridní systém bez složitých zásahů a administrativy

Majitelů fotovoltaických elektráren, kteří přemýšlí nad faktem, jak zužitkovat vlastní vyrobenou elektřinu rapidně přibývá. Spousta z nich ale netuší, že řešení je velmi jednoduché.

Řešení spočívá v úpravě stávajícího funkčního fotovoltaického systému na hybridní začleněním velkokapacitních akumulátorů do systému. V reálné situaci si takový zákazník musí přichystat prostor pro takové baterie, nejlépe v místě kde jsou umístěny stávající střídače. Tím je zaručeno, že se majitel vyhne zásadním stavebním úpravám. Důležité je také správné větrání „akumulátorovny“ jelikož při nabíjení/vybíjení dochází k fyzicko-chemickým reakcím, neméně důležitá je také stálá teplota, nejlépe 20 °C (+-5°C).

Při správném nakonfigurování systému je pak zcela reálné využívat maximální potenciál fotovoltaického zařízení na vlastní střeše. Od tohoto stavu je již malý krůček k tzv. energetické soběstačnosti, která se nemálo projeví na faktuře za elektřinu, která se rok od roku zdražuje.

Ostrovní fotovoltaická elektrárna (off-grid)

Ostrovní systémy na 12V (24V) pro chaty, karavany a lodě

Nejjednodušší systém zapojení je kombinace několika málo fotovoltaických panelů a akumulátoru (ne nepodobnému klasické velké autobaterii například z nákladního auta). Akumulátor je nabíjen přes regulátor napětí (fotovoltaické panely mají většinou napětí přes 30 V) a pak je již na uživateli, zda si při rozvodu energie vystačí se standardním napětím akumulátoru, které je buď 12 V nebo 24 V či si dokoupí i malý měnič, který má na výstupu klasických 230 V. Toto řešení je vhodné jen pro nenáročné uživatele, kteří nepočítají s každodenním provozem a kde je maximální odběr v řádu stovek wattů.

Tento systém bez problémů utáhne jednoduché osvětlení (ideálně LED), televizi s nízkým příkonem (LCD, LED), ledničku a jiné běžné spotřebiče s nízkým příkonem.

Nelze počítat s tím, že by takový systém mohl být použitelný například pro provoz kuchyně s rychlovarnou konvicí, mikrovlnou troubou, pračkou a jinými spotřebiči, které mají příkon 2000 W a více.

Ostrovní systémy na 230V (400V) pro rodinné domy a bytové celky

Ostrovní systémy pro rodinné domy, případně určené pro napájení celých bytových domů, jsou – neprávem – v posledních letech v pozadí zájmu. Je to paradox, protože právě tyto systémy jsou budoucností malé energetiky. Na druhou stranu, drtivá většina systémů malé fotovoltaiky na rodinných domech či na budovách firem, které již fungují, bude možné v blízké budoucnosti doplnit o systém pro akumulaci energie.

Tyto ostrovní systémy jsou projektovány tak, aby z energetického hlediska umožnily nulový odběr ze sítě distributora. Jádrem těchto systémů je automatická spínací skříň, která řídí tok elektrické energie. V případě, že fotovoltaické panely vyrábí dostatek energie, je část energie spotřebována v rámci budovy. Případné přebytky jsou ukládány do baterií. Naopak v případě, že je energie z panelů nedostatek, rozdíl se z baterií dorovnává. V případě úplného vypnutí fotovoltaiky (např. v noci) je energie odebírána z baterií až do takového vybití baterií, které je předem naprogramováno.

Z hlediska životnosti baterií se nedoporučuje vybíjení pod 50% kapacity. Způsob, jak dimenzovat celý systém, je dvojí. V prvním případě se počítá s tím, že je distribuční síť stabilně alespoň část dne k dispozici. Dobíjení baterií je totiž možné i z distribuční sítě (to je nutné pro jejich životnost). Samozřejmě v případě dobrého počasí a běžné spotřeby v rámci budovy – dle pečlivého plánování – je možné i týdny neodebrat z distribuční sítě ani kWh elektrické energie. Distribuční síť pak tvoří jen jakousi pojistku pro případ špatného počasí nebo poruchy střídačů. Tento způsob zapojení není v pravém slova smyslu ostrovním systémem, spíše by se dal nazvat jako záložní.

Druhý případ nastává, když distribuční síť není k dispozici vůbec nebo je velmi nestabilní. Toto se týká zejména rozvojových zemí, ale také například velkých oblastí na ostrovech či odlehlých lokalitách v jižní Evropě (Chorvatsko, Řecko apod.), které nejsou vůbec napojeny na distribuční soustavu. V těchto oblastech se však staví jak domy trvale obydlené, tak rekreační střediska. A samozřejmě si uživatelé těchto domů chtějí udržet veškerý komfort spojený s využitím elektrické energie, na jaký jsou zvyklí z běžného života. Ostrovní systém se v takovém případě musí projektovat s ohledem na to, že například v zimním období bude výkon fotovoltaických panelů velmi omezen a dům tak bude odkázán jen na energii uloženou v akumulátorech. Klíčové je zejména nadimenzování počtu panelů a celkové kapacity baterií. Často se také doporučuje doplnění systému o větrnou turbínu (pro rodinný dům stačí výkon 1,5 až 3 kW). Větrná turbína má výhodu, že funguje i v noci a v zimním období – například při zatažené obloze a je možné ji jednoduše integrovat do celého systému. Stejně, jako energii z fotovoltaiky, je možné i energii z větru využít k dobíjení baterií a napájení spotřebičů v rámci budovy. Jako záložní řešení je možné nainstalovat i dieselagregát.

V současné době má NWT zkušenosti s oběma výše uvedenými případy ostrovních systémů. Cílovými destinacemi není jen Česká a Slovenská republika, ale například i zákazníci v Chorvatsku, Sýrii či Libanonu.

Ohřev teplé užitkové vody pomocí fotovoltaiky

ohrev_vody

TUV ohříváme dnes v rodinných domech všichni. Každý přemýšlí, jak ji ohřívat co nejlevněji. Poslední dobou se nejvíce hovoří o ohřevu vody pomocí slunečního záření. Ano, z historického i logického hlediska se jeví tento způsob jako nejekonomičtější, ale je nutné dobře vybrat způsob ohřevu. Existují dvě varianty, termický ohřev a voltaický ohřev. Pokud nebudeme brát v úvahu žádné finanční podpory ze strany státu, pak vychází voltaický ohřev jako lepší varianta. Odpadá nejen potřeba čerpadla a dalších instalatérských úprav, ale ohřev funguje i při nízkém osvitu a v zimních měsících, což je výhodné obzvlášť v oblačném a chladném období. Nehrozí také zamrznutí nebo přehřátí kolektoru. Na druhé straně je potřeba větší plochy pro stejný výkon a také samozřejmě instalace akumulační nádoby.

Akumulace do vody

Akumulace energie do vody je první a nejsnazším krokem pro zvýšení využití přebytků elektrické energie ze nové či stávající fotovoltaické elektrárny.

Dá se říct, že nové fotovoltaické elektrárny na rodinných domech, kde není tepelné čerpadlo, musí tento systém akumulace mít, jinak se návratnost neúměrně prodlužuje.

Akumulační nádrž je napojena jak na rozvody teplé užitkové vody, tak na vytápění. Zařízení zvané Wattrouter, které měří přebytky na rozhraní domu (nejčastěji v hlavním rozvaděči), dokáže přesměrovat energii už o velikosti několika desítek wattů třeba právě na spirálu v akumulační nádobě.

V běžném rodinném domě se výrazně zvedne využití elektrické energie, která by jinak šla za „pár halířů“ do sítě distributora a investor navíc ušetří za jiné médium nutné pro vytápění nebo ohřev TUV (např. plyn).

Praktický příklad
Investice, která Vám bude vydělávat.
Stávající fotovoltaická elektrárna o výkonu 10 kW. Roční výroba 10 MWh.
80% energie jde do sítě. 20% je vlastní spotřeba.
NÁVRH ŘEŠENÍ:
Akumulační nádrž o objemu 400 litrů.
Dva výměníky.
Dvě třífázové topné spirály, každá o výkonu 3 kW.
Wattrouter pro řízení přebytků.
Bojler bude odstaven, akumulační nádrž bude sloužit jako zásobník TUV.
První výměník bude napojen na topný okruh.
Druhý může být napojen na plynový kotel a sloužit jako záloha pro ohřev TUV při špatném počasí.
Investice 90 – 120 000 Kč vč DPH
Roční úspora na plynu a elektřině 10 – 20 000 Kč