Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Tiskové zprávy
NWT Svět
Aktuality
Nabídka

AGRO na Zelinářských dnech 2018

01.02.2018

Ve dnech 29. a 30. ledna 2018 proběhla tradiční konference pro pěstitele zeleniny s názvem Zelinářské dny. Zajímavý program a příjemné prostředí na Vysočině přilákalo rekordních téměř 280 účastníků. V přednáškovém sále zazněly informace o nejvýznamnějších problémech pěstitelů – zejména legislativě, dotacích a HR. Mezi řadou zajímavých přednášejících nechyběli jak zástupci z Ministerstva zemědělství, tak zástupci významných mezinárodních firem.

Dvoudenní přednáškový cyklus byl zakončen příspěvkem ředitele naší divize AGRO, Jiřím Stodůlkou, na téma „Situace v pěstování rajčat ve sklenících.“ Ten poukázal především na alarmující stav českého pěstitelství v produkci ovoce a zeleniny, kde jsme ve srovnání s dalšími státy EU na předposledním místě v produkci na obyvatele. Optimističtější výhled do budoucna může českému zelinářství nabídnout Strategie Ministerstva zemědělství do roku 2030, která plánuje největší nárůst komodit právě v zelenině. Jiří Stodůlka vyzdvihl příležitost více do zelinářského sektoru zainvestovat a společnými silami zajistit ČR větší soběstačnost. V tomto kontextu zmínil také nástup nové generace tzv. Mileniálů a Generace Z na pracovní trh. Tato moderním technologiemi „obrichtovaná“ část populace bude na přelomu roku 2020 – 2021 tvořit 50 % světové pracovní síly. Zajímavým faktem je pro nás, producenty zdravých potravin především to, že se jedná o generaci, pro kterou je jídlo na 1. místě. Podle posledních průzkumů časopisu Forbes totiž téměř 60 % lidí kolem 30 let řadí ve svém žebříčku hodnot jídlo na stejnou příčku jako sex.

Po celou dobu „dvoudenního summitu“ mohli návštěvníci okoštovat také naše rajčátka – a to jak z našeho prvního skleníku v Haňovicích, tak ze slovenského skleníku v Kameničanech, a nebyli ochuzeni ani o jednu z prvních sklizní skleníku ve Velkých Němčicích.