Český výrobce filamentu Fillamentum pomáhá chránit lesy

11. 5. 2022

Česká společnost Fillamentum dodává plně rozložitelné kryty jako ochranu monitorovacích zařízení v lesích. K výrobě krytů bude použit plně rozložitelný materiál NonOilen zaručující nulový dopad na životní prostředí.

Cílem německého startupu foldAI je podpořit biologickou rozmanitost, chránit ekosystémy a usilovat o zmírnění klimatických změn. Toho chce dosáhnout pomocí nejnovějších technologií a monitorovacích zařízení využívajících místní vícerozměrné snímání, senzorové sítě, edge computing, AI a Cloud AI. Monitorovací zařízení fungují na principu získávání energie pro sledování zdraví ekosystémů, hodnocení rizik, kvantifikace biodiverzity a hodnocení dopadů na životní prostředí.

„Příroda je cíl a technologie prostředky. Proto při designování IoT monitorovacích systémů bylo zásadní minimalizovat jejich dopad na životní prostředí. Vymyslet zakrytování těchto systémů byl opravdový oříšek! Hledali jsme něco dlouhodobě odolného vůči přírodním živlům, co by bylo snadné prototypovat, ale zároveň netoxický materiál kompatibilní s principy cirkulární ekonomiky a pokud možno rozložitelný. NonOilen a Fillamentum byla trefa do černého,“ vysvětluje Giovanni Carmantini, spoluzakladatel foldAI.

V září 2021 společnost foldAI vysadila dosud největší multisenzorickou síť pro monitorování lesů v Evropě s téměř dvěma stovkami zařízení IoT umístěných v lesích kolem německého města Arnsberg.

Proč je materiál NonOilen vhodným materiálem?

Filament do 3D tiskárny NonOilen od firmy Fillamentum je totiž 100% rozložitelný materiál bez zbytků částic, které by byly škodlivé pro životní prostředí. Jakmile je předmět vytištěný pomocí NonOilenu na konci svého životního cyklu, nemusí se vyhazovat do koše. Stačí ho poslat zpět do Fillamentum k recyklaci, nebo rozložit na biomasu, vodu a oxid uhličitý při likvidaci odpadu z potravin.

Velkou výhodou materiálu NonOilen je jeho odolnost, která je v případě krytů monitorovacích zařízení, umístěných v lese klíčová. Vlákno je totiž vyrobeno ze směsi kyseliny polymléčné (PLA) a polyhydroxybutyrátu (PHB), právě díky níž si zachovává tvrdost a teplotní odolnost až do 110 °C.

„NonOilen odpovídá všem našim požadavkům bez výjimky a oceňujeme poskytnutý zákaznický servis společnosti Fillamentum: v krátkém časovém rámci dokázalo Fillamentum vytisknout většinu našich krytů a zároveň prohloubit naše znalosti o materiálu, které jsme využili jak při navrhování krytů, tak při našem vlastním 3D tisku,“ dodává Carmantini.

zdroj: tisková zpráva

The post Český výrobce filamentu Fillamentum pomáhá chránit lesy first appeared on Hybrid.cz.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram