3D tiskem proti COVID-19

9. 4. 2020

Nedostatek ochranných roušek v České republice kvůli koronaviru pociťuje snad každý a každý se s ním vypořádává po svém. To, že je Česko tiskařská velmoc se potvrdilo i v průběhů minulých dnů, kdy vznikla facebooková skupina 3D tiskem proti Covid-19, která nabízí další řešení pro výrobu ochranných pomůcek, roušek či vylepšovátek. Komunita 3D tiskařů, kteří svůj koníček proměnili ku prospěchu ostatním se stala velmi důležitou součástí v boji proti šíření tohoto viru.

“Jsme opravdu rádi, že jsme i svou trochou přispěli do krámu. Fillamentum rozdalo neuvěřitelných ¼ tuny filamentu”, říká Josef Doleček, zakladatel společnosti. Skvělé odezvy na zásilky filamentů na sebe nenechaly dlouho čekat. Některé cívky putovaly až na Slovensko, například pan Martin Bohušík využil filament na tisk součástek pro ochranné štíty: “Mám vytlačených zopár respirátorov, len ešte riešime povrchovú úpravu a akurát tlačim štíty pre pomoznemocnici.sk. Tlačiareň tlačí každý deň, tak snáď veľa ľuďom pomôže…” Celý článek najdete:

www.fillamentumindustrial.cz

Jiný druh pomoci přišel pro změnu od Pavla Tajduše, který tiskne klipy pro udržení roušky Českému Červenému kříži nebo šití “švadlenkám” usnadňuje zakladač od Marka Hradila. Dále chceme zmínit společnost Protoprint, která s našimi filamenty tiskne ochranné masky pro vězeňskou ostrahu a policisty, kteří denně kontrolují hranice. Ochranné štíty vyrábí taktéž pardubický Triaxyz3D nebo další člen skupiny 3D tiskem proti Covid-19 Lukáš Opletal.

Nutno podotknout, že za dobrovolníky nezaostávají ani studenti a univerzitní pracovníci. Univerzita Palackého v Olomouci přispěla ochrannými štíty a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně v čele s Oldřichem Vojtou a Dominikem Stárkem tiskem ochranných respirátorů.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram