Porsche s motorem z Tesly

16. 7. 2019

Právě teď je na světě asi půl milionu Tesel a některé z nich se setkali s nešťastnými konci. Ale jak ukázali lidé jako YouTuber Rich Rebuilds - ztráta jednoho majitele Tesly se může snadno stát ziskem jiného. Například toto Porsche 912 z roku 1968, které díky motoru z Tesly Model S P85, opět vesele protáčí zadní kola.

 

Před několika lety se The Verge vydal do jižní Kalifornie, aby si promluvil s mužem jménem David Bernardo, jehož společnost Zelectric Motors renovovala staré vozy Volkswagen Beetles a Microbus a vybavovala je elektrickými hnacími soustavami. Od té doby trend postupně rostl a Zelectric - spolu se svým partnerským obchodem s náhradními díly EV West - má nyní roční čekací lhůty a zákazníky, kteří se nemohou dočkat, až budou moci utopit i více, než 100 000 amerických dolarů za přestavbu svého auta.

Myšlenka spojení nové technologie elektromotorů s veterány se stala tak populární, že i výrobci automobilů se pokoušejí využít nostalgie k propagaci svých elektrických aut. Někteří se vydali cestou klasických designů pro své budoucí elektricky poháněné koncepční vozy. Aston Martin oznámil, že přestaví staré vozy majitelů, kteří se chtějí vyhnout znečišťování vzduchu ve velkých městech. Jaguar vyrobil limitovanou edici elektrických E-Type a princ Harry dokonce jedním z nich přijel na svou svatbu.

Tento boom znamená, že Bernardo a zakladatel EV West Michael Bream jsou nyní schopni realizovat složitější a nákladnější projekty, jako již zmíněný projekt Porsche 912 z roku 1968. Přetvořili, kdysi rezavou skořápku stojící v garáži majitele v Las Vegas v elektrické monstrum o výkonu 550 koní s točivým momentem 4 500 rpm. To není vůbec špatné na auto, které bylo ve své době méně výkonné, než jeho předchůdce a vysloužilo si tak přezdívku „911 pro chudáky“.


Originální příspěvek (v angličtině): https://www.theverge.com/2019/8/1/20747528/electric-porsche-912-vintage-restoration-tesla-car-vehicle-ev

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram