Na Farmě Bezdínek sklízejí první rajčata a okurky

28. 3. 2019

ČESKÁ, ČERSTVÁ A CHUTNÁ. Taková je zelenina z naší Farmy Bezdínek, kde akutálně probíhá první sklizeň.

 „Denně sklidíme na 5 000 kg rajčat a okurek,“ uvedl Jan Fučík, vedoucí provozu Farmy Bezdínek. Na to, aby byla produkce opravdu prvotřídní, dohlíží denně zkušený tým agronomů. Péči o rostliny se aktuálně věnuje na 120 zaměstnanců, zejména žen z blízkého okolí. „Věříme, že čím dál více Čechů bude nakupovat kvalitní potraviny. A synonymem pro kvalitu je v případě jídla chuť. Chuť plodové zeleniny nejvíce ovlivňuje výběr odrůdy a stadium zralosti plodů při sběru. Po celém světě proto hledáme nejchutnější odrůdy a plody necháváme před sběrem plně dozrát,“ doplňuje Fučík. Zelenina se podle něj na pulty obchodů dostane v optimálním případě hned následující den po sběru. Předpokládaný roční objem sklizně je až 3 000 tun. Dodávky na trh budou celoroční.

Jedním z největších problémů českého zelinářství je fakt, že v našich klimatických podmínkách můžeme pod širým nebem vyprodukovat maximálně jednu sklizeň ročně (v některých ojedinělých případech dvě). To samozřejmě k celoročnímu zásobování spotřebitelů nestačí. Bez zeleniny se dlouhodobě neobejdeme, a proto se její naprostá většina dováží ze zahraničí.

„Naším posláním je přispívat k tomu, aby Češi a Slováci jedli 12 měsíců v roce více lokálně vypěstované zeleniny nejlepší možné chuti,“ říká Jiří Stodůlka, ředitel divize Agro společnosti NWT. Do popředí zájmu zákazníků se stále více dostávají malé odrůdy cherry rajčat. Farma Bezdínek drží s dobou krok, a proto se pustila do pěstování tzv. snack okurek, které jsou ideální jako rychlá a křupavá svačinka. Více o produktové nabídce na webu nebo na videu.

Pěstování na Farmě Bezdínek je v mnoha ohledech šetrné k životnímu prostředí a směřuje k trvalé udržitelnosti. Teplo pro vytápění dodává společnost ČEZ Teplárenská novým horkovodem z Elektrárny Dětmarovice. „Využijeme teplo, které by jinak skončilo v chladících věžích elektrárny. Tedy tu energii, kterou dneska elektrárna vyrábí. Nestavíme žádný nový zdroj,“ vysvětluje Stodůlka.  Skleníky jsou od počátku zastíněné proti světelnému znečištění. Každodenní život lidí v okolí tak není nijak narušen. K závlaze rostlin se používá dešťová voda a přebytečná zálivka se recykluje. Nepadne tak ani kapka vody nazmar. Pěstuje se v organickém substrátu, který se po skončení pěstební sezóny kompostuje. Proti škůdcům se používá biologická ochrana a květy ve sklenících přirozeně opylují čmeláci.

Právě systému biologické ochrany věnují na farmě značnou pozornost. „Máme své vlastní výzkumné oddělení, specialisty v oboru. Nám všem skutečně záleží na tom, co jíme. Všechny naše kroky směřují k tzv. bezreziduální produkci (bez pesticidů),“ uvádí Stodůlka. Zajímavá zjištění v kvalitativních parametrech produkce přináší také studie porovnávající „bezdínkovskou“ zeleninu se zeleninou z dovozu. „Ty rozdílové hodnoty nejen v chuti, ale i v množství vitamínů, cukrů a dalších výživových látek jsou doslova bombastické“, doplňuje Stodůlka. Součástí farmy bude i ukázkový skleník s návštěvnickým centrem pro veřejnost. Plánované uvedení do provozu je na podzim tohoto roku.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram