První systémové řešení kombinace fotovoltaiky s bateriemi

14. 8. 2015

nwt_froniusSpolečnost NWT instalovala v Kroměříži první systém v České republice, který kombinuje léty prověřenou kvalitu fotovoltaických elektráren od NWT s technologiemi firem Fronius (Rakousko) a SONY (Japonsko).

Jde o hybridní fotovoltaickou elektrárnu se střídačem, který dokáže řídit tok elektrické energie v typickém třírázovém rozvodu rodinného domu s využitím LiFePo4 baterií s velmi dlouhou garantovatnou životností.

“Po několika letech stagnace v oblasti fotovoltaických technologií jsme na český trh uvedli produkt, který je skutečně unikátním a zároveň plně funkčním systémovým řešením. Jsme rádi, že si držíme poziici technologického lídra” uvádí Jakub Mráček, ředitel divize Energo. Kombinace klasické fotovoltaické elektrárny s bateriemi SONY a měničem Fronius je přelomové ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, střídač je třífázový a dokáže v každém okamžiku vyhodnotit, jak energii v domě distribuovat. Zda je dostatek elektřiny z panelů pro vlastní spotřebu domu, pro nabíjení, či zda je naopak potřeba energii z baterií čerpat, případně potřebné watty získat z distribuční soustavy. Vše je automatické, bez nutnosti zásahu obsluhy s důrazem na maximalizaci nezávislosti na distribuční síti. Za druhé, tento typ baterií vyrábí SONY vyrábí již řadu let a v současnosti na ně výrobce poskytuje záruku 8000 cyklů, kdy po této době (která odpovídá cca 20ti letům provozu) neklesne využitelná kapacita o více, než 20%. Oba tyto aspekty jsou důvodem, proč je zmíněné řešení nejlepší na trhu.

“Systém, který jsme dodali našemu zákazníkovi v Kroměříži, je složen fotovoltaických panelů značky WINAICO o špičkovém výkonu 8 kWp, třífázového 5 kWp měniče Fronius a bateriového bloku o kapacitě 9 kWh. Baterie je možno do dvou let od spuštění rozšířit až na 12 kWh. V praxi je to dostatek energie na 1-2 dny provozu běžného rodinného domu”, řekl projektový manažer zakázky Libor Javora. V reálném provozu je tedy možno během velké části roku a při běžných světelných podmínkách zcela minimalizovat odběr elektrické energie z distribuční sítě. Celé řešení navíc dokáže do objektu dodávat elektrickou energii i v případě výpadku distribuční sítě.

Po hybridních fotovoltaických elektrárán (tedy systémech s bateriemi) se v současné době velice rychlým tempem zvyšuje poptávka. Jak budou klesat ceny baterií, začne realizací přibývat. NWT chce být i nadále spolehlivým dodavatelem a průvodcem zákazníků světem nových technologií. Odborníci z NWT jsou k dispozici zákazníkům pro nezávazné konzultace. Součástí každé nabídky fotovoltaické elektrárny nebo tepleného čerpadla (případně kombinace systémů) je ekonomická analýza a výpočet návratnosti daného řešení.

 

Hybrid Fronius

Monitorovací software přístupný přes webové administrační rozhraní

nwt_fronius_battery

 
 
 
Kontaktní osoba: Jakub Mráček |  +420 725 761 115  jakub.mracek@nwt.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram