Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Tiskové zprávy
NWT Svět
Aktuality
Nabídka

IBM zpřístupňuje kvantové výpočty veřejnosti

11.05.2016

ibm_quantum

Společnost IBM oznámila, že nabídne veřejnosti možnost provádět experimenty na kvantovém procesoru. Kvantový procesor, který IBM vyvinulo se skládá z pěti supravodivých qubitů a nyní k němu budou moci uživatelé přistupovat online z jakéhokoliv zařízení prostřednictvím služby IBM Cloud. Fyzicky se nachází v new yorském T. J. Watson Research Centre a je první svého druhu.

Počítače s kvantovou architekturou jsou podle IBM další kapitolou výpočetní techniky a mají potenciál vyřešit některé problémy, na které nestačí ani dnešní superpočítače. Univerzální kvantové počítače mohou provést jakoukoliv výpočetní úlohu a budou přitom exponenciálně rychlejší, než počítače klasické. Využití lze najít například v různých aplikacích pro vědu a obchod.

“Kvantové počítače jsou velmi odlišené od těch dnešních, nejenom proto, že jinak vypadají a jsou jinak vyrobeny, ale zejména v tom, co se s nimi dá dělat. Kvantové počítání se stává skutečností, a to rozšíří možnosti výpočetní techniky daleko za hranice toho, co je představitelné s dnešními počítači”, říká Arvind Krishna, senior vice president a ředitel, IBM Research. “Tento moment představuje zrod kvantové cloudové výpočetní techniky. Předáním přístupu k experimentálním kvantovým systémům IBM (platforma zvaná IBM Quantum Experience) umožní vědcům a vědecké komunitě urychlení inovací v kvantové oblasti a pomůže jim při objevování nových aplikací pro tuto technologii.

Pokud máte sami zájem vyzkoušet schopnosti kvantového procesoru, v tuto chvíli je k dispozici zdarma (více na webu IBM Research).

Podívejte se na 360° video z IBM Research Quantum Lab

Zdroj: IBM