Napsali o nás: V Česku se rozjíždí zemědělství budoucnosti

28. 3. 2021

Zatímco v Nizozemsku, které je rozlohou v porovnání s Českem zhruba poloviční, je dnes kolem 10 tisíc hektarů produkčních skleníků, v Polsku kolem tisícovky, v tuzemsku je to jen asi 60 hektarů. "I proto jsme v Evropě v produkci zeleniny v přepočtu na výnosy v eurech na obyvatele druzí od konce," upozorňuje Jiří Stodůlka, vedoucí zemědělské divize firmy NWT, která staví produkční skleníky. Podle něj výnosy z jednoho hektaru produkčního skleníku dosahují při pěstování zeleniny až 25 milionů korun za rok. To je oproti konvenčnímu "polnímu" zemědělství, kde v českých podmínkách převládají obiloviny, až tisíckrát více.

Česko dalo na podporu výstavby moderních skleníkových systémů a jejich technologií od roku 2014 přes půl miliardy korun, které šly v rámci programu rozvoje venkova na 14 projektů. Loni se ale podpora zastavila a s ní i výstavba skleníků. "Dřív jsme stavěli dva až tři za rok a loni žádný," říká David Vítek, šéf technologické společnosti NWT. V červnu by se ale dotace na produkční skleníky měly opět rozjet a podle předběžných plánů ministerstva zemědělství budou vyšší než v minulosti.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram